16. 09. 2021
Rozhovor s předsedou představenstva TESCO SW
Pro deník Právo poskytl rozhovor předseda představenstva TESCO SW Josef Tesařík:
Zvykl jsem si, že doma není nikdo prorokem
Josef Tesařík patří k nepřehlédnutelným regionálním podnikatelům. Během třiceti let vybudoval z malé živnosti holding, který má dnes téměř pět set zaměstnanců. Založil vysokou školu a inovační centrum. Za svůj největší úspěch považuje, že své projekty může předávat nastupujícím generacím.
Jak jste začal podnikat?
Byla to nutnost, protože jsem se ocitl bez práce. Byli jsme skupina několika kamarádů, kteří začali dělat IT systémy pro evidenci majetku ve velkých firmách. Mzdu jsme si vypláceli, až když byli peníze na účtech a dovolenou jsme neznali. V podnikání mi byl inspirací táta, který byl z hodně chudých poměrů, ale dokázal za první republiky vybudovat vlastní stavební firmu, kterou mu pak vzali komunisté. Říkával: „Jedna ušetřená koruna vydá za dvě vydělané“. Podnikání není chození do práce, je to víc o smyslu života a odpovědnosti za lidi kolem vás. Člověk tomu musí věnovat vše.
To má asi svoje úskalí. Jak se vám podařilo uspět?
Hlavním pilířem našeho holdingu je IT firma TESCO SW, která dnes dělá robustní systémy kritické státní infrastruktury pro desítky tisíc uživatelů. V Česku firma v průměru existuje o něco více než deset let. My jsme každých deset let TESCO SW transformovali. Nejprve se na přelomu milénia rozpadl trh pro naše produkty, tak jsme další dekádu zkoušeli téměř vše. Byla to doba mnoha slepých uliček, ale TESCO SW se začalo profilovat, zavedlo vnitřní procesy a postavilo vlastní softwarové komponenty, které umožnily poskytovat dodávky za kratší dodací lhůty a nižší ceny. Většina služeb se týká správy majetku od odečtů a řízení energií, přes evidenci a údržbu majetku po nájmy, integraci softwarů a kybernetickou bezpečnost. Během třetí dekády dosahovalo TESCO SW obchodních úspěchů, které potvrdily jeho pozici na trhu, ale pro svůj úspěch se stálo předmětem konkurenčního boje a obětí politických přestřelek. Současná dekáda je spojená s budování BEA campusu Olomouc a hledáním mezinárodních partnerství.
Pomáhal Vám v podnikání bratr, který byl v Olomouci primátorem a hejtmanem?
Jsem rád, že bratr je už v politickém důchodu, protože jeho politické funkce byly klackem, kterým nás po hlavě mlátila konkurence a média, kdykoli se to hodilo, nejčastěji před volbami. Za úspěšnou zakázkou nechtěli vidět, že jsme splnili zadání a nabídli nejlepší cenu, vše měl zařizovat bratr. Vážím si bratra za to, co dokázal v politice, co udělal pro lidi, ale s mým podnikáním nikdy neměl nic společnýho. Vím, že mi to v Olomouci řada lidi nevěří, protože si neumí představit, že by to bylo jinak, nezlobím se ně. Zvykl jsem si, že doma není nikdo prorokem.
Pandemie ochromila hospodářský růst ve světě. Jaký dopad to mělo na podnikání u nás?
Nás nepříjemně zasáhl nedostatek stavebního materiálu od oceli pro cement, který skokově zdražil stavbu BEA Campusu. Na druhé straně TESCO SW je plně digitalizována firma a problémy s lock-downy ustála velmi dobře a mohla v řadě věcí vyjít vstříc i svým zaměsnancům. Věřím, že pandemie byla jednorázovým šokem, který ekonomiky nakonec vstřebají, ale opět se potvrdilo, že ekonomická síla a schopnost inovovat se stále více přesouvá do Asie. U nás končí těžařství a automobilový průmysl, jak je dosud známe. V mezinárodní konkurenci neuspějeme, pokud nebudeme cíleně propojovat výzkumu a vzdělávání s byznysem.
Co tím myslíte?
V roce 2005 jsem založil Moravskou vysokou školu Olomouc (MVŠO) jako neziskovou organizaci, kterou finančně od počátku dotujeme, protože v regionu nebylo ekonomické vzdělání pro odborné kádry malých a středních firem. Mladí chodili do Prahy, Ostravy a Brna a většinou se nevraceli. Dnešní trhy se rychle mění a bez vzdělaných mladých lidí a výzkumu nemohou firmy úspěšně inovovat. Proto jsme začali budovat BEA campus, jehož součásí je MVŠO, TESCO SW a další firmy. V letošním roce jsme založili s domácími a izraelskými partnery Centrum česko-izarelských inovací a partnerství, které se zaměřuje na chytré zdravotnictví. V BEA campusu tak odspodu vzniká inovativní ekosystém, který s dalšími partnery v kraji promýšlí spolupráci s podobnými ekosystémy v Izraeli.
Takže se nově zaměříte na zdravotnictví?
Takto bych to úplně neřekl, i když TESCO SW za preventivní diagnostiku mozku získalo loni ocenění Czech DIGI@MED Award. Digitalizace je základem inovací napříč obory a zdravotní péči nevyjímaje. Zdravotnictví je v rukách kompetentních lékařů a zdravotních manažerů, ale IT a další technické obory mohou některé procesy vylepšit. Zajímá mne užitečnost pro zákazníky. Dnes to může být zdravotní péče, zítra energetika a pozítří chytrá města.
Často mluvíte o významu domova. Můžete to nějak vysvětlit, jak se to odráží ve vašem podnikání?
Považuji se za olomouckého patriota. To je domov, rodina a duchovní hodnoty, které mi dávají směr. To, že dáváme peníze tu na varhany, tu hasičům na nový vůz, tu na sport, to jsou drobnosti, které nic zásadního nezmění. Mým životním snažením je přispět k dlouhodobě udržitelnému rozvoji regionu s respektem k předkům i budoucím generacím. Do toho investujeme se všemi spolupracovníky. Mám úctu k práci podnikatelů první republiky, ať již to byli Češi, Židé nebo Němci. My navazujeme na jejich odkaz. Žádná společnost se nedokáže dlouhodobě rozvíjet pokud nemá silné hospodářské základy a není hodnotově ukotvena.
A co budoucí generace?
Vše, co tu dnes kolem sebe vidíte, se může během příštích let rozpadnout, pokud o to nebudou pečovat další generace mladých, pro které se kreativní práce a podnikání stane smyslem života. V podnikání je důležité zajistit mezigenerační kontinuitu, kdy dostává prostor mladá generace jak k novým nápadům, tak i chybám. Za svůj největší úspěch považuji, že jsem tu kontinuitu dokázal zajistit. Aby mladí uspěli, tak musí tvrdě pracovat, ale jak já rád kolegům říkám, nikdy nesmí chybět boží požehnání, bez toho to nejde.
Originál rozhovoru máme pro vás zde: Zvykl jsem si, že doma není nikdo prorokem
Další novinky: